17 אוקטובר 2017,יום שלישי

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon

שכונה עם לב ותצפית בין ערביים מערבה

Share

שכונה עם לב ותצפית בין ערביים מערבה

ירון גרנות
תמונה ראשית - צלם: 
תמר שניידר

בתחילת שנות ה80 היתה השכונה המערבית, באמת המערבית בכרמיאל, מאז התפתחה העיר וגדלה והשכונה עם המרכז המסחרי הפכה לאזור הסובב שליד ביה"ס התיכון ומתנ"ס מגדים.

בתחילת שנות ה80 היתה השכונה המערבית, באמת המערבית בכרמיאל, מאז התפתחה העיר וגדלה והשכונה עם המרכז המסחרי הפכה לאזור הסובב שליד ביה"ס התיכון ומתנ"ס מגדים.

בשנים האחרונות ,בליווי עירית כרמיאל והג'וינט, קמו תושבי השכונה (ישראלים, רוסים ואתיופים) הפשילו שרוולים ובניהולה של אנדריאה גינסברג (פרויקט משעול), הפכו את השכונה לנקודת חן בעיר.

אם תתחילו במרכז הקשתות ,מרכז מסחרי קטן, תבחינו בגינון מיוחד מעשה ידי התושבים, תעברו במרכז המסחרי מגדים ומאחוריו מסתתר פארק דנוור. בפארק תמצאו מגרש משחקים עם ציורי מדרכה של "משחקים של פעם" – קלאס, ים/יבשה ועוד , שציירו אנשי השכונה. תוכלו לשבת בצל עצי הזית ולהנות משלוות המקום.

ניתן גם לגשת למקלט במרכז המסחרי ולבדוק עם אנשי "משעול" נמצאים במקום ולשוחח איתם על השכונה והאנשים.

נצא חזרה למרכז המסחרי וליד הגשר להולכי רגל תבחינו בציור קיר יפה שציירו מתנדבים, נחצה את הגשר למתחם ביה"ס אורט פסגות ומתנ"ס מגדים.

לא הרבה יודעים שגבעה זו נקראה בעבר "חורבת כנס" ובה התגלו כנסיות,מערות קבורה ובור מים.

מערות הקבורה נחצבו בסלע הקירטון הרך,ורובם נשדדו בתקופות קדומות. במערה אחת שהייתה עדיין חסומה נתגלו ארונות קבורה מחרס שכוסו ברעפי חרס. וכן נמצאו עגילי זהב

ומטבעות ברונזה. כל הממצאים הם מהתקופה הביזנטית.

בראש הגבעה נתגלו שרידים של כנסייה גדולה ומרשימה עם שישה או שבעה אולמות מרוצפים בפסיפס צבעוני שהשתמרו באופו מצוין. בצמוד לכנסייה נחשף אולם ובו אגן טבילה מהבודדים  שהתגלו בגליל. - לצערנו כל זה מכוסה ומחכה לגואל.

בסוף החניה, ממערב, נמצא מרפסת תצפית יפה הצופה על העיר מערבה ונוף הגליל וברקע הר גמל הנמצא מול גילון. מולנו פרוסות שכונות הגליל,רבין וגבעת רם ומצפון מתלול צורים והגליל העליון – מומלץ לעת שקיעה לשבת על המעקה ולצפות בשמש הנעלמת.


ירון גרנות: 054-2080217
karmieltours@gmail.com :E-mail

הוסף תגובה