10 דצמבר 2018,יום שני

___
___
___

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
YouTube icon
hblvg_shl_yrnh_yyznbg

עקרון על בצוואה הוא "קיום רצון המצווה" - האומנם?

Share
התמונה של אירנה אייזנברג
ב', 11/12/2017 - 17:02 -- אירנה אייזנברג

מה קורה כאשר הצוואה מפלה באופן קיצוני בין אחים?

ומה במקרה שהצוואה מנשלת את אחד האחים לגמרי?

מדוע אב יעדיף בן אחד על פני אחרים?

מה קורה כאשר אחד האחים מפעיל השפעה לא הוגנת על הורה קשיש על מנת לנשל את אחד האחים מהצוואה?

מה ניתן לעשות נגד רצון ההורים?

 

לכל אדם יש את החופש המוחלט איך לחלק את רכושו ונכסיו. אולם על מנת שצוואה תחשב תקנית ושיהיה קשה לבטל אותה חייבים לנסח את הצוואה לפי הכללים שבדין. כמו כן חשוב להקפיד שהניסוח של הוראות הצוואה, מועדי העברת הנכסים, התנאים ואופן החלוקה שומרים על האינטרסים של המוריש, ושל היורשים בעתיד. לכל הוראה יש משמעות ויכולות להיות השלכות כלכליות וכן מבחינת מיסוי.

לכל מונח יש חשיבות רבה יש הבדל בין "נישול" יורש מהצוואה לבין "הדרת" יורש.

נישול יורש זהו מצב בו אחד היורשים החוקיים לא מוזכר כלל בצוואה והדרת יורש אוסר במפורש על אחד היורשים החוקיים להנות מכל חלק בעיזבון.

 

במקרה שאחד הצדדים המתנגד לצוואה או שיש חשש לזיוף או שהיורשים מבקשים לשנות ביניהם את סדר החלוקה יש חשיבות לדרך בה נכתבה הצוואה לכן בהחלט מומלץ להיוועץ באיש מקצוע.

דוגמאות:

  1. במידה ורצונכם להדיר/לנשל את אחד היורשים החוקיים או הפוטנציאליים מומלץ לכתוב הוראה מפורשת בצוואה כגון: "אני מורה כי בני ____ נושא ת"ז ____ שנולד בשנת __לא יירש כל חלק מעיזבוני".
    אפשרות נוספת היא להוריש חלק מינורי וזאת על מנת להוכיח ליורש כי הוא לא "נשמט בטעות" מהצוואה, ולא "נשכח מזכרונך", אלא שהייתה לך כוונה אמיתית להוריש לו חלק קטן יותר.
  2. מקרה בו ההורים דואגים לאחד הילדים וליכולת השתכרותו (לא במקרה של חסוי) ורוצים להוריש את רכושם לילד זה בלבד, מומלץ להוריש לילדים אחרים חפצים ספציפיים בעל ערך סנטימנטלי רב. כמו כן מומלץ להשאיר ליורשים המנושלים מכתב אישי עם הסבר למניעי ההורים ולהשאיר עותק מהמכתב למנהל עזבון (למקרה ותוגש התנגדות לצוואה) .
  3. מקרה בו יש חשש כי הייתה השפעה לא הוגנת של אחד האחים או במקרה וידוע כי המצב הבריאותי של ההורה היה מבולבל בעת עריכת הצוואה ניתן להתנגד לקיום הצוואה. קיימים מקרים בהם בית המשפט קבע כי הצוואה הייתה נגועה בהשפעה בלתי הוגנת, ביטל אותה וחילק את רכוש ההורה בין כל ילדיה.

לסיכום האדם חופשי לעשות בנכסיו ככל העולה על רוחו גם אם הדבר אינו עולה בקנה אחד עם רצון היורשים. בית המשפט מתייחס בפסיקתו לעיקרון המנחה בדיני הירושה, לפיו יש לקיים את רצון הנפטר וכל עוד הצוואה מנוסחת על פי הכללים שבחוק ולא מוטל ספק בדבר צלילות המוריש, היורשים יצטרכו לקבל את המציאות ואת רצון המוריש.

יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומקצועי, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

הוסף תגובה